Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu

Z roku na rok ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest bardzo droga. Wiemy, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, ale sprawdzajmy regularnie stan baterii - zakamieniała spowoduje, że wody

Dodane: 24-09-2016 11:13
Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Mniej wody z kranu

Woda jest niezwykle cennym surowcem, również w aspekcie dosłownym. Z roku na rok ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest bardzo droga. Wiemy, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, ale sprawdzajmy regularnie stan baterii - zakamieniała spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto również sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody będzie na dobrym poziomie, ale poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.


Zanim urządzisz ogród - wybierz trawę

Przed przejściem do właściwego rozplanowania ogrodu, warto się zastanowić nad podstawą - czyli trawnikiem.

Pomijając tutaj sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), przede wszystkim należy dokonać wyboru - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wbrew pozorom nie jest łatwo dokonać wyboru. Prawdopodobnie najwięcej zależy od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wyrosną z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. Drugą nie mniej istotną sprawą jest koszt - trawa z rolki jest dość sporym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować podłoże, używając specjalnych nawozów. Jest to dość pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.


Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest kilka łatwych trików.

Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się także, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeśli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to dobrze jeszcze sprawdzić kilka rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Sprawdź, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda leje się do muszli ciągle? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go założyć samodzielnie. Jednak być może, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.

Ważna jest też sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.