Sport dla ciebie - wspinaczka

ch wartości sportowej: wytyczenie i pierwsze przejście zupełnie nowej drogi, zwłaszcza w miejscu które było celem nieudanych prób ze strony innych wspinaczy przechodzenie starych dróg nowymi, trudniejszymi i bardziej zbliżonym

Sport dla ciebie - wspinaczka

Wspinaczka skalna

W tradycyjnej wspinaczce w górach wspinacze nie konkurują ze sobą bezpośrednio na jednej drodze, lecz gromadzą osiągnięcia, do których zaliczają się, w kolejności ich wartości sportowej:

wytyczenie i pierwsze przejście zupełnie nowej drogi, zwłaszcza w miejscu które było celem nieudanych prób ze strony innych wspinaczy
przechodzenie starych dróg nowymi, trudniejszymi i bardziej zbliżonymi do linii prostej wariantami ? tzw. "prostowanie dróg",
przejście dróg w lepszym od poprzedników stylu (tzw. poprawienie stylu przejścia) ? w tym m.in. "odhaczenie drogi" ? czyli klasyczne przejście drogi pokonywanej niegdyś jedynie techniką hakową,
drugie i trzecie przejście trudnej drogi, wytyczonej i poprowadzonej po raz pierwszy przez kogoś innego
przejście drogi w znacznie krótszym czasie, niż zrobili to poprzednicy ? dotyczy to jednak tylko dróg długich, wymagających wielodniowej lub co najmniej wielogodzinnej wspinaczki.
Każde z tych osiągnięć ma tym większą wartość, im trudniejsza i dłuższa była droga. Ponieważ trudno jest obiektywnie zmierzyć wartość osiągnięć wspinaczkowych mogących być przedmiotem rywalizacji o charakterze sportowym, wielu wspinaczy nie uważa uprawianej przez siebie działalności za sport. O wartości wybitnego osiągnięcia wspinaczkowego świadczy przede wszystkim to, jak niewielu innych wspinaczy byłoby w stanie powtórzyć dany wyczyn.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka_skalna


Może wspinaczka?

Wspinaczka górska to bardzo wdzięczy sport. To dobry pomysł na aktywność fizyczną dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z naturą. W naszym kraju mamy idealne warunki do wspinaczki wysokogórskiej - liczne szlaki w Tatrach Wysokich, czy w Sudetach zachęcają do podjęcia wysiłku. Nie trzeba być profesjonalistą, żeby zacząć przygodę z górami, ale warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Przede wszystkim warto znać swoje słabości - nie każdy jest fizycznie zdolny do takiego wysiłku. Jeśli masz problemy z krążeniem, zbyt wysokie ciśnienie, czy problemy ze stawami - lepiej wybrać góry takie jak Beskidy, czy Bieszczady lub najpierw zacząć od umiarkowanego wysiłku. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli nie masz żadnych problemów ze zdrowiem, a Twoja kondycja jest dobra. Zadbaj o odpowiednio dobrane buty, o wygodny plecak, zabierz ze sobą prowiant i dodatkową kurtkę. Wybierz na początku łatwiejszy szlak i ciesz się pięknymi widokami.


O bezpieczeństwie

Lubimy góry. Spędzamy wakacje w Tatrach, czy w Sudetach, chodzimy nad Morskie Oko, czy na Orlą Perć. My, Polacy lubimy górskie krajobrazy, lubimy piesze wycieczki i wspinaczkę. Jednak jest jeden problem z tą naszą miłością do gór - bardzo często w wysokie góry wybieramy się nieprzygotowani.

To nie jest prawda, że jest bezpiecznie "z marszu" w dowolnych butach, z dowolnym plecakiem ruszyć na wysokogórski szlak. Zwłaszcza w warunkach kiedy pogoda może spłatać figla. Pamiętaj - zanim wyjdziesz w góry zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeżeli zabierasz ze sobą dzieci - wtedy weź także pod uwagę ich ograniczenia. Niestety, na szlakach można spotkać nieodpowiedzialnych rodziców, którzy wręcz na siłę wloką swoje zmęczone wysiłkiem dzieci.