Rośliny ozdobne w ogrodach

ski ogródOgród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków). Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie

Rośliny ozdobne w ogrodach Ogród to nie tylko kwiaty, czy drzewa owocowe, dobrze wyglądają również rośliny typu . Świetnie wypełnią miejsce w ogrodzie, mogą posłużyć za żywopłot i z reguły są mało wymagające.

Japoński ogród

Ogród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI ? styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński


Pielęgnacja drzewek ozdobnych

Różne krzewy i drzewka mogą stanowić element ozdobny każdego ogrodu i domu. Dlatego są one sadzone już w czasie budowy nowego domu, a potem pielęgnowane przez jego właścicieli. Większość właścicieli takie prace ogrodowe prowadzone przy drzewkach traktuje jak rozrywkę i stara się je wykonywać samodzielnie.

Jednak przy większej ilości takich drzewek czasami decydują się oni na skorzystanie z pomocy fachowych ogrodników, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt i potrafią nadawać krzewom i drzewkom określony kształt, nawet bardziej nietypowy. Natomiast sami właściciele mogą samodzielnie przycinać krzewy i drzewka o tych porach roku, w których takie przycinanie może być potrzebne. Robią tak ze względu na to, żeby posadzone przez nich rośliny piękniej rosły lub nie przeszkadzały ich sąsiadom.


Sadzenie i dbanie o tuje

Tuje, a w zasadzie żywotniki można sadzić na różnych stanowiskach, jednak należy pamiętać o kilku podstawach, aby nasza roślina dobrze się rozwijała.

Po pierwsze stanowisko nie powinno być zbyt słoneczne i suche, ponieważ tuje z reguły wolą stanowiska słoneczne i pół cieniste. Ważna jest też gleba, która powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna oraz przede wszystkim żyzna.

Okres sadzenia żywotników przypada na wiosnę aż do jesieni, jednak przed pierwszymi mrozami. Ważne jest też, aby regularnie je podlewać przed nastaniem zimowej pory. Co do mrozoodporności to wiele zależy od typu i gatunku, jednak większość sprzedawanych w Polsce tuj jest bardzo odporna na niskie temperatury, jednak w tym przypadku warto zasięgnąć porady u sprzedawcy.