O pracy geodety oraz jego obowiązkach

a jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia. Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym. Kąt pionowy może być mierzony te

O pracy geodety oraz jego obowiązkach

Definicja kąta pionowego - Wikipedia

Kąt pionowy ? kąt zawarty w płaszczyźnie pionowej między kierunkiem odniesienia a kierunkiem na dany punkt terenowy.

Jeżeli kierunkiem odniesienia jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia. Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym.

Kąt pionowy może być mierzony teodolitem lub tachimetrem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kąt_pionowy


Potoczna geodezja

Geodezja to nic innego jak nauka o kształcie i pomiarach Ziemi. Jednak w znaczeniu powszechnym geodezja to dziedzina, która zajmuje się pomiarami terenu na rzecz rozwoju infrastruktury i budownictwa. Bez geodetów nie można by nic wybudować ani podzielić większego terenu na działki z należytą dokładnością.

Inną nazwą, którą można określić geodetów to mierniczy, jest to termin, który bezpośrednio odnosi się do zakresu zadań geodety. Poza pomiarami geodeci wykonują też inwentaryzacje powykonawcze oraz pomiary budynków po zakończeniu prac.


Przebudowa czy nowa inwestycja? Potrzebne są pomiary

Nie raz pewnie widzieliście dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe noszących trójnóg z urządzeniem przypominającym fotoradar. Niektórzy pewnie w panice hamowali, myśląc, że jest to właśnie pomiar prędkości.

Jednak to prawie na pewno byli geodeci ze sprzętem pomiarowym, którzy wykonywali swoją pracę- czyli wykonywali pomiary terenu. Prawdopodobnie aktualizując mapy lub robiąc pomiary pod rozbudowę lub przebudowę danego odcinka drogi. Taki proces pomiarowy jest niezbędny to rozpoczęcia każdej inwestycji. Do urzędu należy przesłać orientacyjną mapkę terenu inwestycji czy planowanych prac, aby dostać pozwolenie na dalsze działania.