Geodezja, miernictwo i budownictwo- praca geodety

geodezyjne to nieodzowny element zdobywania pozwolenia na budowę domu, a także dopełnienia niezbędnych formalności, jakie czekają nas podczas realizacji całego projektu. Bez mapy do celów projektowych przygotowanych przez uprawnio

Geodezja, miernictwo i budownictwo- praca geodety Dobre to ważna sprawa, aby w papierach z budowy nie było błędów, których poprawa bywa kosztowna. Krótko o geodezji.

Od czego zależy koszt usług geodezyjnych?

Usługi geodezyjne to nieodzowny element zdobywania pozwolenia na budowę domu, a także dopełnienia niezbędnych formalności, jakie czekają nas podczas realizacji całego projektu. Bez mapy do celów projektowych przygotowanych przez uprawnionego specjalistę nie otrzymamy wszystkich niezbędnych dokumentów.

Czy można w jakiś sposób obniżyć koszt tego typu usług? Jeśli zależy nam na oszczędnościach, warto negocjować cenę wszystkich prac geodezyjnych jakie trzeba będzie wykonać podczas przygotowania działki i samej budowy, ponieważ może to kosztować mniej, niż zlecanie poszczególnych usług oddzielnie. Trzeba też pamiętać, że więcej zapłacimy geodecie budując dom w pobliżu dużych ośrodków miejskich.


Definicja rapidografu

Rapidograf (od nazwy Rapidograph firmy Rotring; nazywany czasami niepoprawnie rapitograf) ? pisak kreślarski w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze (brystolu) lub kalce technicznej. W skład kompletu wchodzi kilka piór kreślących linie o różnej grubości. Standardowo końcówki piór oznacza się różnymi kolorami w zależności od grubości. Zazwyczaj stosowane są grubości: 0,13 (fioletowy); 0,18 (czerwony); 0,25 (biały); 0,35 (żółty); 0,50 (brązowy); 0,70 (niebieski); 1,00 (pomarańczowy) i 1,40 mm (zielony).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rapidograf


Mapa do celów projektowych - Wikipedia

Mapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie1 podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_celów_projektowych