Dbaj o zdrowie swoich zębów

ustnej: przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor; delikatnie szczotkować dziąsła i język; przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną; stosować płyn do higieny jamy ustnej; ograniczyć sp

Dbaj o zdrowie swoich zębów

Profilaktyka stomatologiczna

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące ? osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy ? dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


definicja próchnicy

bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.

Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w


Dbanie o zęby

Sposobów na dbanie o dobry stan uzębienie jest dużo i należy stosować ich jak najwięcej, a przede wszystkim trzeba być sumiennym i wypracować sobie regularność. Szczotkowanie to podstawa o której pamiętać powinien każdy. Warto też sięgnąć po nić dentystyczną, płyn do płukania czy nawet gumę do żucia (najlepiej bez cukru).

Co do samego szczotkowania to jest kilka szkół, ale mycie okrężnymi i delikatnymi ruchami jest najczęściej polecaną metodą. Jednak w tej materii najważniejsze jest, aby być dokładnym i się nie uszkodzić, reszta to kwestie indywidualne.